LPG, (Liquified Petroleum Gas) Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, ham petrolün rafinerilerde damıtılması esnasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, renksiz, kokusuz, havadan ağır gazdır. Gaz kaçaklarının tespit edilmesi için sonradan kokulandırılır. LPG basınç altında depolanabilir, çelik tank yada borularla taşınabilir.LPG yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Üzerindeki basınç kaldırıldığında hava ile hacimsel olarak %2-9 oranında karıştığında patlayıcı bir gaz haline gelir. LPG, havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir. Isı arttıkça basıncı artar ve kritik bir sıcaklık ve basınçta, içinde bulunduğu tankın patlamasına neden olabilir. Otogaz tankları yangın içerisinde kalsa dahi patlamayacak şekilde güvenlik ekipmanları ile donatılmıştır. LPG, yağ ve boyayı eritebilir. Ayrıca doğal lastiği deforme eder. Bu yüzden motorlu araçlarda standartlara uygun malzemeden yapılmış borular kullanılmalıdır.

• BRC tüm dünyada tanınmış ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmış bir İtalyan markasıdır. Westport Fuel Systems bünyesindeki firma tüm otogaz ekipmanlarını kendi bünyesinde üretir.
• BRC Türkiye’nin tek yetkili distribütörü olarak 24 yıldır otogaz sektöründe 250’yi aşkın bayimizle tüm Türkiye’de hizmet vermekteyiz. Ülke geneline yayılmış bir servis ağına sahibiz.
• 2A Mühendislik, “Kaliteyi zaman belirler” sloganıyla yola çıkarak müşteri nezdinde kendini kanıtlamış, yaygın bir müşteri memnuniyeti sağlayarak BRC’yi Türkiye pazarında ilk tercih haline getirmiştir.
• Tüm ürünlerimiz Avrupa Birliği ECE R 67-01 normlarına göre yangın dahil tüm güvenlik testlerinden geçmiş olup, Avrupa’da yeni uygulamaya giren ECE R 115 regülasyonuna da uygundur. Tüm dönüşüm kitlerimizde BRC markalı orijinal ürünler kullanılır. Aracınıza farklı markalardan oluşan melez kit montajı yapılmaz.
• Montaj sırasında aracınızın elektrik sistemine herhangi bir zarar verillmez ve orijinal kabloları kesilmez.
• Ürünlerimizin tamamı otomotiv teknolojisi ve Avrupa Birliği normları gereği motor bölümündeki tüm bağlantılarda hem EMC (Elektro Manyetik Uyumluluk) testinden geçmiş hem de IP-54 sınıfı sızdırmazlığa sahip özel konektörlerle bağlanmıştır.
• Patenti BRC’ye ait gaz enjektörleri benzin enjektörleriyle aynı prensipte çalışır ve son derece hızlı tepki süreleriyle E4 sınıfı araçların, hatta direkt enjeksiyonlu araçların LPG dönüşümünü mümkün kılar.
• Uygulamalarımızı farklı kılan diğer bir özelliğimiz, gaz girişlerinde emme manifoldunun delinmemesidir. Diğer sıralı sistem montajlarında gaz girişleri için emme manifoldu delinmekte, bu işlem silindirlere çapak kaçması gibi bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Manifold ve Benzin Enjektörü yapısı uygun araçlarda Patenti firmamıza ait “Gaz Piposu” uygulamasıyla silindirlere çapak gitme riski ortadan kalkmakta, montaj süresi kısalmakta, gaz benzinle aynı noktadan püskürtüldüğünden hissedilir bir ekstra konfor sağlanmaktadır.
• Kullandığımız “PLUG&DRIVE”-“TAK ve SÜR” ve BRC Calibration Tool LPG programı insan faktörünü ortadan kaldıran, aracın benzin ECU’su ile teknolojik olarak uyumlu en gelişmiş kalibrasyon programıdır. Üstün teknolojiye sahip ürünler ve gelişmiş kalibrasyon programı sayesinde BRC kullanıcıları benzinle aynı sürüş konforu yaşar, zamanla bozulmayan kalibrasyon ayarları ve istikrarlı yakıt tasarrufu ile ekonomik yakıt kullanmanın keyfini sürer.
• Montaj sonrasında GARANTİ BELGELERİ web sitemiz üzerinden elektronik ortamda düzenlenir ve bir çıktısı bayimiz tarafından imzalanarak müşterilere verilir. Garanti belgesinde araç ve müşteriyle ilgili tüm bilgiler ve takılan ürünlerin seri numaraları da yer almaktadır. Böylece ürünlerimiz sağlıklı bir şekilde araç bazında izlenebilmekte, garanti ve periyodik bakımlar titiz bir şekilde kontrol edilmektedir. Yetkili bayilerimizde montajını yaptırmış bir kullanıcı herhangi bir 2A yetkili servisine gittiğinde veri bankamızdan araçla ilgili tüm detaylara ulaşılabilmekte, hangi tarihte montaj veya bakım yapılmış, hangi seri numaralı ürün takılmış görüntülenmektedir.
Yukarıda belirtilen nedenlerden ötürü, Avrupa genelinde olduğu gibi ülkemizde de otomobil firmalarının BRC’yi seçmeleri bir tesadüf değildir.

Aracınıza en uygun LPG kiti için tıklayın.

Aracınıza en uygun LPG kitlerine sayfamız içerisinden ulaşabilir, AR-GE merkezimiz olan BRC Merkez Servis’te montajını güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
Size en uygun LPG kiti için hemen bilgi alın: 0216 576 38 18

Hacimsel olarak LPG’li bir araç benzine göre %20 civarında daha fazla yakıt tüketir. Buradaki gerçek ekonomi Benzin ile LPG arasındaki fiyat farkından kaynaklanır. Birim maliyetleri arasındaki oran durumuna bağlı olarak benzine göre %40-50 arasında bir oranda tasarruf söz konusudur.

Benzin, LPG’ye göre %20 daha az yakıt tüketir. Fakat LPG de benzine göre %80 daha düşük fiyata satın alınabilir. Bu sebepten LPG çok daha tasarruflu bir akaryakıt sistemidir. Benzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litre yakıt tüketirken; LPG’li araçlar ortalama 12 litre tüketim yaparlar. 100 kilometrede fark eden bu 2 litrelik yakıt farkını akaryakıt fiyatlarıyla kıyasladığımızda %30-%40 arasında bir tasarruf ortaya çıkar. Aracın yaşı, bakımı, silindir gücü ve birçok diğer etkenin de bu oranı değiştirebileceğini göz ardı etmemek gerekir.

Tüm LPG sistemleri Sanayi Bakanlığı’ndan alınan izinle ve resmi garanti belgesiyle araçlara uygulanmaktadır. Dünya genelinde bazı otomobil firmalarının LPG’li araç uygulamaları varken, aynı firmaların Türkiye’de farklı bir tutum içerisine girerek LPG’yi dışlamalarını anlamak mümkün değildir. KYOTO protokolü çerçevesinde LPG’li otomobil firmalarına getirilecek vergi avantajlarıyla bu sorunun aşılması mümkündür. LPG montajından dolayı Otomobil firmalarının garanti dışı bıraktığı kısımlar için montaj sırasında ayrıntılarına yetkili bayilerimizden ulaşabileceğiniz farklı süre ve maliyet seçenekli mevcut olan Motor sigortası seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

İki yakıt arasındaki faz farkından dolayı LPG’li araçlarda %3’e varan oranda bir performans kaybı nominaldir. Fakat bu oran sürüş sırasında hissedilemeyeceği gibi, yalnızca teknik test ekipmanları tarafından ölçülebilir. Ayrıca kullanılan kitin araçla teknolojik uyum içerisinde olması, düzgün şekilde ayarlanması ve kullanılan yakıtın standartlara uygun olması da LPG’li araçta istenen performansın alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Tüketiminizden ötürü yakıtın azalması durumunda ise sistem göstergesi sahip olduğu ışıklı yapı sayesinde sizi bilgilendirir. Bu nedenlerden ötürü LPG sistemleri, artık pek çok araçta tercih edilmektedir.

LPG kullanımı, sanılanın aksine araç motoru içerisinde tahribata yol açmaz. Dizel araçlar ile aynı performansa sahip olan LPG araçlar, oldukça kullanışlı ve yüksek performans gösteren motorlara sahip olurlar.

Kullanım olarak da dizelden farkı bulunmayan LPG sistemi, motora zarar verebilecek bir etkiye sahip değildir.

LPG montajınızı yaptırdıktan sonra ilgili bayiden fatura ve garanti belgenizi almalısınız. Bunun haricinde Şoförler Odasından veya sigortacınızdan alacağınız bir EK-1 belgesi işlemlere devam etmek için gerekli olacak. Montajın tamamlanması ve evrakların hazırlanmasının ardından TüvTürk muayene istasyonundan randevu alacaksınız. Sızdırmazlık raporu araç muayene bedeli içinde ücretsiz verilmektedir. Ancak aracınızın Egzoz Emisyon Vizesi dolmuş ise egzoz emisyonu yaptırmalısınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumların yanı sıra muayene ile birlikte TüvTürk istasyonlarında da egzoz emison ölçümü yapılmaktadır. TüvTürk Araç Muayene İstasyonları’nda yapılacak periyodik muayene için 0 888 233 06 66 numaralı telefondan veya www.tuvturk.com.tr web sitesinden muayene randevusu alabilirsiniz. Muayene öncesinde aracınız üzerinde herhangi bir borç bulunmamalıdır. Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’nden araca ait borçları sorgulayabilir ve borcu var ise ödeme yapabilirsiniz. Aracınızın muayeneden ağır kusurlar olmaksızın geçmesi ile birlikte TüvTürk tarafından onaylı muayene raporu verilecektir. Muayene işleminiz tamamlandıktan sonra tüm evraklarla birlikte en yakın notere başvurarak yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Yeni nesil motor tiplerine SDI ve LDI kitlerimizle dönüşüm yapabilmekteyiz. Direkt enjeksiyonlu motorlar yakıtı doğrudan yanma odasına püskürttüğü için motorun verimliliği artar. SDI ve LDI kitlerimiz sayesinde performans kaybı olmadan %50’ye varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Halkın can ve mal güvenliğini düşünerek MMO’nun bir kamu hizmeti olarak yaptığı LPG‘li araçlar üzerindeki denetimler tüm Türkiye sathındaki Araç Kontrol İstasyonlarında devam etmektedir. Aracınızın LPG tesisatından herhangi bir şüphe duymanız durumunda, adres, iletişim ve konum bilgilerine www.brcnerede.com dan ulaşabileceğiniz en yakın yetkili servisimizde veya MMO kontrol istasyonlarında ilgili standart ve yönetmelikler çerçevesinde Makina Mühendisi teknik görevlilerimiz tarafından aracınız ücretsiz olarak kontrol edilecektir.

Montaj sonrası ilk muayene öncesi Gaz Sızdırmazlık Raporu almanız ve bu raporu muayene sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. LPG sistemi ruhsatınıza işlendikten sonraki fenni muayenelerde sistemde tadilat olmadığı sürece sızdırmazlık raporu almanıza gerek yoktur.

Aradığınız Cevabı Bulamadınız mı? Bize Yazın!

Uzman teknik ekibimiz sorunuzu en kısa süre içerisinde cevaplasın.