LPG Dönüşüm Süreçleri Nasıl İşler

Gerek ülkemizde gerekse de tüm dünyada artan araç kullanımına paralel olarak benzin dışındaki yakıt alternatifleri de artmaktadır. Bu alternatiflerin içerisinde ise en sık kullanılan seçenek LPG olmaktadır. LPG kullanımının sürekli olarak artmasının bir sonucu olarak da diğer yakıt türleri gibi LPG’li araçlar da üretilmeye ve otogaz dönüşümü kitleri aracılığıyla LPG kullanımları başlanmıştır. Diğer bir yandan orijinal yakıtı benzin olan araçların da LPG’ye dönüştürülmesi mümkündür.

LPG Nedir?

Liquified Petroleum Gas (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) baş harflerinden oluşan LPG propan ve bütan gazlarından oluşmaktadır. İlk olarak 1810 yılında İngiltere’de kullanılmaya başlanılan LPG petrol yataklarından elde edilebildiği gibi ham petrolün damıtılması sırasında da elde edilebilmektedir. Ticari olarak kullanılan LPG ise %95 oranında saftır ve içeriğinde %30 oranında propan ve %70 oranında bütan bulunmaktadır. LPG havadan ağır olmakla birlikte renksiz ve kokusuz olmaktadır. Bu sebeple de olası kaçakların fark edilebilmesi için ticari amaçla kullanılmadan öncesinde içerisine sarımsak kokusunu andıran bir bileşen eklenmektedir.

Basınç altında sıvı halde olan LPG’nin kullanımı için ise farklı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Deniz ve kara taşıtları, ısı şemsiyesi ve mangallarda sıklıkla kullanılan LPG diğer yakıt türlerine oranla daha uygun fiyata sahip olduğu için tercih edilmektedir.

LPG Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Özellikle ülkemizde benzin fiyatlarının artması sebebiyle birçok kişi LPG dönüşümüne karar vermiştir. Bu sayede daha az yakıt ücreti ödemektedirler. Henüz karar aşamasında olan kişiler için ‘LPG dönüşümü nasıl yapılır?’ sorusu kadar lpg dönüşüm fiyatları da önemli olmaktadır.

Benzinli araçlara uygulanabilen lpg dönüşümü uygulanırken aracın orijinal yakıt sistemine herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Bunun yerine araca ek bir yakıt sistemi eklenerek aracın LPG ile de çalışması sağlanır. Bu sebeple de araçlara ikinci bir yakıt deposu ve LPG’nin motora iletilmesi için ikinci bir sistem kurulumu yapılır.

 

LPG Dönüşümünde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Aracınıza LPG taktırmaya karar verdiğinizde hem sizin güvenliğiniz hem de aracınızın uzun yıllar boyunca performans düşüklüğü yaşamadan kullanılabilmesi için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunların başında kullanacağınız LPG sisteminin güvenilirliği bulunmaktadır. Sistemler bir bütün olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan karar vermesi kolaydır. Ancak karar vermeden önce sadece lpg dönüşüm fiyatları değil aynı zamanda kalitesine de dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada firmaların sahip oldukları ulusal ve uluslararası sertifikalar sizlere yardımcı olacaktır.

LPG Dönüşümünde Firmada Bulunması Zorunlu Olan Belgeler

LPG dönüşümüne karar verdiğiniz de firma seçimi yapmadan önce incelemeniz gereken bazı belgeler bulunmaktadır.

● Öncelikle firma bünyesinde TSE AİTM Yetkili Teknik Sorumlu Belgesine sahip olan bir mühendis bulundurulması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü LPG dönüşümünden önce aracınıza ve yasalara uygun olarak projenin hazırlanması gerekir. Bu projenin ise mühendis tarafından hazırlanması ve imzalanması gerekmektedir.
● Firmanın TSE’den TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi almış olması gerekmektedir. Çünkü kullanılan sistemlerin ve uygulamanın güvenlik ve kalite şartlarına uygun olması önceliklidir.
● Son olarak firmanın AİTM Seri Tadilat onayına da sahip olması gerekir.

LPG Dönüşümü Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Lpg dönüşüm fiyatları ve kullanılan sisteminin kalitesinin yanı sıra uygulamayı yapan kişilerde de bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir. Çünkü malzemeler ne kadar iyi olursa olsun uygulamada yapılan herhangi bir hata aracınızın tam verimlilikle çalışmasını engelleyeceği gibi bazı güvenlik sorunlarına da yol açmaktadır. Bu sebeple çalışacağınız serviste bulunması gereken özellikler şunlar olmalıdır:

● Araç dönüşümü yapılırken aracın orijinal parçalarına herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Bu sebeple de sistemin projelendirme ve uygulama aşamasında işinde uzman kişilerin bulunması şarttır. Lpg montaj fiyatları ucuz olan birçok yerde bu yeterlilikte kişilerin çalışmadığı ne yazık ki bilinen bir gerçektir.
● Dönüşümden sonra ve araç teslim edilmeden önce olası gaz kaçaklarının test edilmesi gerekmektedir. Bu sisteme sahip olan yerlerin öncelikli olarak tercih edilmesi ve lpg montaj fiyatları kriterinin daha sonraya bırakılması önerilir.
● Son olarak LPG dönüşüm servisinde hizmet veren kişilerin uzmanlıklarını belgeler ile tescil etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple de lpg montaj fiyatları daha ucuz diye acele karar verip harekete geçilmemelidir.

LPG Dönüşümü Sonrasında Firmadan Alınması Gereken Belgeler

Aracınızın yakıt dönüşümünü tamamlandıktan sonra firmadan almanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların eksiksiz olması daha sonrasında alım- satım ve ruhsat işlemlerinde önemlidir.

● Aksam listesi,
● LPG Seri Tadilat Araç Uygunluk Belgesi,
● LPG Seri Tadilat Tip Onay Belgesi,
● Yetkili Teknik Sorumlu Belgesi,
● TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi,
● Yetkili firma tarafından düzenlenmiş fatura,
● LPG’li Araç Kontrol Formu,
● LPG CNG Yakıt Sistemi Montaj Belgesi,

LPG Dönüşümü Sonrasında Araç Muayene İstasyonuna Verilmesi Gereken Belgeler

Orijinal LPG olmayan araçların dönüşüm sonrasında bu durumu ruhsata işletilmesi gerekir. Ancak bunun öncesinde aracın muayenesinin yaptırılarak herhangi bir problemin olmadığının tescillenmesi gerekir. Araç muayenesinden önce araç sahiplerinin ibraz etmeleri gereken belgeler ise şunlardır.

● Trafik sigortası,
● Aksam listesi,
● LPG seri tadilat uygunluk belgesi,
● LPG seri tadilat sorumlu belgesi,
● TSE hizmet yeterlilik belgesi,
● Yetkili firma tarafından düzenlenmiş ve lpg dönüşüm fiyatları gösteren fatura,
● LPG CNG yakıt sistem montaj belgesi,
● LPG’li araç kontrol formu,
● Egzos emisyon ölçüm belgesi,
● Aracın tescil ve trafik belgesi,
● Muayene harcı tahsilat makbuzu,

LPG Kullanımının Yararları

LPG kullanımının her geçen gün daha fazla yaygınlaşması, çevre duyarlılığı gösteren ülkelerin özellikle vatandaşlarını LPG kullanımına yönlendirmesi LPG kullanımının birçok avantajının bulunduğunun en büyük göstergesidir. Lpg montaj fiyatları sebebiyle araçlarının yakıt sistemlerini değiştirmeyi erteleyenler LPG’nin avantajlarını farkına vardıktan sonra vakit kaybetmeden değişimi gerçekleştirmektedir. LPG’nin hem kullanıcılarına hem de dünyaya olan faydaları ise şunlardır:

● Benzinli araçların LPG yakıt sistemine geçmeleri ile ciddi oranda kâr sağlayacaklardır.
● LPG diğer yakıt türlerine oranla çok daha temiz bir yanma sağlar bu sebeple de karbondioksit salınımı diğer yakıt türlerine göre çok daha düşüktür.
● LPG kullanılan araçlarda motor daha uzun ömürlü olmaktadır. Çünkü LPG içerisinde kurşun, karbon ya da vernik bulunmaz. Bu durum da pistonların, bujilerin ve valflerin aşınmasını engeller. Ayrıca motorun yanma odalarını ya da kartellerini kirletmeyerek kurum oluşumuna neden olmaz.
● LPG kullanılan araçlarda ateşleme bujisinin ömrü daha uzun olur.
● Yakıt pompası sistemi kullanılmaz.
● LPG içerisinde daha verimli yanması için herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu sebeple de motorda tortu bırakmaz.
● LPG yakıtı kullanan araçların motorlarında bulunan karbüratör basit bir mekanizmaya sahip ve aşınmaya dayanıklıdır. Bu sebeple de karbüratör bakımları benzinli araçlara göre çok daha düşüktür.
● LPG’li araçların daha az bakım ve onarıma ihtiyaç duymasından dolayı da araçların yıl içerisinde daha fazla saat çalışması söz konusu olmaktadır.
● İçeriğinde herhangi bir katkı maddesinin bulunmamasının yanı sıra karbondioksit salınımının da diğer yakıt türlerine göre daha az olmasından dolayı çevre dostu yakıt türlerinin içerisinde yer almaktadır.

LPG’nin bu avantajları göz önüne alındığında doğru tercihle tüm işlemleri istediğiniz gibi tamamlayabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?