Ülkemiz ekonomik şartlarında araç sahiplerinin önemli bir kısmı araçlarına LPG taktırmayı düşünmeye başladı. Bu konu hakkında kararsız olanlar başta LPG dönüşüm fiyatları olmak üzere bu dönüşümün aracına ne tür etkileri olacağı konusunda araştırmalar yapıyor. Eğer sizde aracınıza LPG taktırmayı düşünüyor ancak bu değişikliğin aracınıza ne gibi etkileri olacağını merak ediyorsanız o zaman yazımızın devamında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Aracın Performansı Düşer mi?

Otogaz sistemleri geçmeyi düşünen araç sahiplerinin aklındaki en büyük sorulardan biri dönüşüm sonrasında aracın performansının düşüp düşmeyeceğidir. Çünkü piyasada yanlış bilinen bilgilerden birisi olarak otogaz dönüşümü sonrasında aracın performansının düşeceği bilgisi bulunmaktadır. Ancak gerçek şu ki teknoloji ile sürekli olarak kendisini yenileyen otogaz dönüşüm sistemlerinin aracın performansı üzerine herhangi bir negatif etkisi bulunmamaktadır.

LPG ile çalışan motorlarda yanma kalitesi daha yüksektir. Bu sayede verimlilik daha yüksek olurken daha az emisyon ortaya çıkar. Bunların yanında tamamen kapalı yakıt sistemine sahip olmalarından dolayı yakıtın sızıntı yapması ve buharlaşması da söz konusu değildir.

LPG’nin benzine göre daha düşük sıcaklıklarda buharlaşmasından dolayı hava ile kolaylıkla karışmaktadır. Bu durum da kurum oluşumunun önlenmesine sebep olarak tam yanma sağlar. Bu durum motorlarda kullanılan yağın olumlu bir şekilde etkilenmesine olanak tanır. Bu sebeple de motor yağlarının kullanım süreleri artar ve araç sahiplerinin motor yağları maliyetlerinden de tasarruf etmelerini sağlar. Ülkemizde kullanılan LPG’nin % 30 Propan ve % 70 Bütan olması sayesinde motor vuruntu direnci artar.

LPG Dönüşüm Fiyatları

Aracına LPG taktırmayı düşünenlerin en fazla üzerinde durdukları diğer bir konu ise LPG dönüşüm fiyatları olmaktadır. Ancak aracınızı sık kullanan ve yüksek kilometreler yapan birisi iseniz LPG dönüşüm fiyatları sizin için önem arz etmeyecektir. Çünkü kısa süre içerisinde dönüşüm için harcamış olduğunuz maliyeti, yakıt fiyatı tasarrufu sayesinde amorti edebilirsiniz.

LPG Aracın Motoruna Zarar Verir mi?

Günümüzde üretilen araçların önemli bir kısmı fabrika çıkışlı olarak LPG’li olmaktadır. Buradan yola çıkarak yakıt olarak LPG kullanmanın aracın motoru üzerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayacaktır. Ancak LPG sisteminin doğru seçilmemesi ve düşük kalitede olması motorun uyum problemleri yaşamasına neden olabilir. Bu sebeple de seçeceğiniz otogaz sistemleri yüksek kalitede olmasının yanı sıra motorunuz ile uyumlu seçenekleri tercih etmeniz gerekir.

Bunların yanında LPG kullanımı motorun ömrünü uzatmaktadır. Çünkü subaplar ve bagaları, pistonlar, bujiler ve valfler üzerinde aşınmadan kaynaklı olarak ortaya çıkan kurşun ve karbon filmi oluşmaz. Ayrıca LPG tankı basınçlı olduğundan benzinli depolarında olduğu gibi yakıt pompasının kullanılmasına da gerek duyulmaz. Karbüratörlü araçlarda da karbüratör bakım ve onarım masrafı neredeyse sıfırdır.

Araca Fabrika Çıkışında Var Olmayan Parçaların Takılması Doğru mu?

Aracına otogaz sistemlerini taktırma konusunda emin olmayanların sordukları bir diğer soru da araca fabrika çıkışında var olmayan parçaların eklenmesinin ne kadar doğru olduğudur. Eğer bu soruyu soruyorsanız o zaman Zenon far, pedalbox ya da ekstra donanımlar ve aksesuarların da kullanılmaması gerektiğini düşünmemiz gerekir. Nasıl ki bahsettiğimiz bu parçalar ve daha fazlası araçların modifikasyonları sırasında araçlara eklenebiliyor ve herhangi bir problem ile karşılaşılmıyor ise aracınızın motoruna uyumlu olan LPG dönüşüm sistemleri de herhangi bir problemin yaşanmasına neden olmaz.

LPG Tehlikeli mi?

LPG taktırma konusunda tereddütleri olan kişilerin akıllarında bulunan bir diğer soru ise LPG’nin tehlikeli olup olmadığıdır. Gerçek şu ki LPG tankı benzin tanklarından çok daha fazla güvenlik önlemine sahiptir. Bu sebeple de LPG tankları benzin tanklarına göre çok daha güvenilir olurlar. Örneğin benzin anında alev alan bir maddedir. Bunun yanında benzin buharı da aynı şekilde tehlikeli olmaktadır. Diğer yandan LPG tankının içerisinde yer alan LPG sıvı halde bulunur. LPG tanklarında bulunan güvenlik önlemleri (sıcaklık ve basınç emniyet valfleri, aşırı akım valfi vb) sayesinde araçta bir yangın meydana gelse dahi LPG tanklarının arabaya zarar verme riski bulunmaz. Olası bir kaza (yangın) durumunda, tankın içinde bulunan gazın sızdırmaz odacık vasıtası ile güvenli bir şekilde araç dışına tahliye edilmesi sağlanır. Kazanın niteliğine göre yakıt hattının kopması veya zarar görmesi durumunda, tank üzerindeki multivalfde bulunan aşırı akım valfi devreye girer ve LPG’nin tank dışına çıkması engellenir.

LPG Yağlama Yapmaz

Araç sahiplerinin LPG taktırma konusunda tereddüt etmelerine neden olan bir diğer yanlış bilgi ise LPG yağlama yapmaz sloganıdır. Motorların çalışma mantığına bakıldığında sadece LPG değil aynı zamanda benzin ve dizel yakıtlarda motorda yağlama yapmaz. Çünkü enjektörler yakıtları buhar halinde püskürtür ve bujiler ateşlendiği anda yok olur. Bunun için de araç sahipleri motor yağı kullanmak ve yağ bakımlarını düzenli olarak yaptırmak zorundadır. Diğer bir deyişle motorun yağlanmasına sağlayan yakıtı değil harici olarak kullanılan motor yağıdır. Bu sebeple de kullanılan motor yağlarının yüksek kalitede olmasına önem gösterilmesi gerekir.

LPG Motor Sıcaklığını Yükseltir mi?

Motor sıcaklığının yükselmesi sadece yakıt türüne bağlı değildir. Aracın başta yağ bakımları olmak üzere periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılmaması da aracın motor performansının azalmasına neden olmaktadır.

LPG Sistemlerinin Sağlamış Olduğu Faydalar Nelerdir?

Bu yazımızdan sonra hâlâ LPG sisteminin aracınız için zararlı olup olmadığını düşünüyorsanız o zaman LPG dönüşüm sistemlerinizin çevre ve bütçeniz için yaptığı katkıları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Karbondioksit Salınımı Azaltır

Araç yakıtı olarak LPG kullanılmasının çevreye sağladığı en büyük avantaj karbondioksit salımını %15 oranında azaltmasıdır. LPG de benzin ve dizel gibi kimyasal gazların havaya karışmasına neden olur. Ancak bu gazların seviyesi benzin ve dizel gibi yakıtlardan çok daha az olmaktadır. Bu sebeple de araç ve yakıt kullanımının yüksek olduğu liman gibi bölgelerde hava temizliğinin sağlanması için LPG yakıt kullanan araçlar tercih edilmektedir. Sizler de çevrenin korunmasına katkı sağlamak istiyorsanız aracınızda LPG sistemlerini kullanabilirsiniz.

Yakıt Maliyeti Düşüktür

Günümüzde araç sahiplerinin en çok zorlandığı konuların başında yakıt maliyetleri gelmektedir. Her geçen gün hızla artan benzin ve dizel yakıtların aksine LPG çok daha düşük maliyetlere sahip olmaktadır. Özellikle sürekli olarak aracını kullanan kişiler için, yakıt maliyeti tasarrufu LPG sistemlerinin kullanıcılarına sağlamış olduğu en büyük avantaj olmaktadır.

Sonuç olarak araçlarda LPG kullanımı hem araçlar için hem de sahiplerinin bütçeleri için herhangi bir dezavantaj yaratmamanın yanı sıra birçok avantaj da sağlamaktadır. Bu sebeple de aracınızda LPG dönüşüm sistemlerini kullanmayı düşünüyorsanız bunu çok zaman geçmeden yaptırmanızı öneririz. Çünkü düşünmeniz gereken nokta araca LPG sistemi taktırılıp taktırılmaması konusu değil hangi LPG dönüşüm kiti markasının kullanılacağı olmalıdır. BRC gibi sektörün öncüsü olan markayı seçmeniz, aracınızdan ve LPG dönüşümünden alacağınız verimi artıracaktır.

 

Mesaj Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?