Otogaz Dönüşümünde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

LPG’nin diğer yakıt seçeneklerine oranla çok daha uygun maliyete sahip olmasının yanı sıra karbon salınımının da daha az olmasından dolayı diğer yakıt türlerinden daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu sebeple de fabrika çıkışlı LPG yakıt sistemine sahip olan araçların sayıları her geçen gün artmaktadır. Diğer bir yandan diğer yakıt türleri ile çalışan sıfır ve ikinci el araçlarda da LPG dönüşümü her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Ancak LPG dönüşümü öncesinde doğru servisin ve LPG kitinin seçilebilmesi ve otogaz dönüşümünden maksimum performansın sağlanabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

LPG Dönüşümü Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

LPG dönüşümünden önce araç sahiplerinin öncelikle araçlarının teknik özelliklerinin otogaz dönüşümüne uygun olup olmadığını belirlemeleri gerekmektedir. Bunun yanında dönüşüm işleminden önce aracın genel bakımının yapılması ve olası arızaların giderilerek dönüşüm işlemine başlanması önerilmektedir.

 

LPG dönüşümünden önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise tercih edeceğiniz LPG kiti olmaktadır. Piyasa da birçok farklı markaya ait farklı özelliklerde LPG kitleri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde aracınız için en uygun olanı belirlemeniz gerekir. Tercih edeceğiniz LPG kitini belirlerken aracınızın teknik özelliklerinin yanı sıra, kitlerin kalitesini, kullanım sürelerini ve elbette ki fiyatlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

LPG kitinize karar verdikten sonra tank seçimini de yapmalısınız. Silindir tanklar genellikle bagaj hacminin küçülmesine neden olduğu için ikinci planda olsalar da, simit tank kullanımı söz konusu olduğunda da stepnesiz bir şekilde yolculuk yapmak zorunda olacağınız göz önüne almalısınız. Simit tank tercih edilen araçlar ‘lastik tamir kiti’ kullanımı önerilir. Tank seçimini yaptıktan sonra mümkün olan en büyük kapasiteli tankın seçilmesi önerilmektedir. Diğer bir yandan LPG tanklarının kullanım ömürleri 10 yıl olmaktadır. Bu sebeple de aracınıza takılacak olan tankın üretim tarihini de kontrol etmeniz gerekir.

 

LPG dönüşümünden önce dikkat edilmesi gereken son nokta ise montajı yapacak olan servistir. Markaların genellikle kendilerine ait servislerinin olmasının yanı sıra hiçbir markaya tabi olmayan LPG dönüşüm servisleri de bulunmaktadır. LPG dönüşümünün profesyonel bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli tüm belge ve sertifikalara sahip olan ve alanlarındaki uzmanlıklarını kanıtlamış servis ile çalışmanız montajın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağı gibi montaj sonrası bakım ve onarım gibi hizmetlerinden de yararlanabilir.

 

LPG Dönüşümü Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

LPG dönüşümünden sonra, dönüşümün 1 ay içerisinde ruhsata işletilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için ise montajı yapan servisten fatura ve proje evraklarının eksiksiz olarak alınması gerekir. Belgelerde herhangi bir sorunun olması durumunda, aracın muayene işlemleri sırasında problemler yaşanabilir. Dolayısı ile LPG’nin ruhsata işlenmesi için muayene tekrarı gerekebilir.

 

LPG dönüşümünden sonra bu durumun sigorta şirketine de bildirilmesi gerekmektedir. Hem zorunlu trafik sigortasının hem de kaskonun teminatları ve koşulları yakıt sisteminin değişmesinden ötürü değişecektir.

 

Dönüşüm sonrasında araç sahiplerinin titizlikle üzerinde durması gereken bir diğer nokta ise araçlarının periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmalarıdır. Araçların benzin bakımlarının yanında LPG sistemlerinin de periyodik bakımlarını yaptırmaları, araçlarının ve LPG sistemlerinin uzun yıllar boyunca maksimum performans göstermelerini sağlayacaktır.

 

LPG tanklarının kullanım ömürleri 10 yıl ile sınırlıdır. Bu sebeple de kullanım süresi dolmadan önce tankların değiştirilmesi gerekir. Bunun yanında tank bağlantılarının da periyodik LPG bakımlarında kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Yakıt dolumun da da araç sahiplerinin dikkate alması gereken noktalar bulunmaktadır. LPG tankları tam dolumda standart gereği % 80 oranında dolmaktadır. LPG tanklarının hiçbir zaman % 100 doldurulmaması gerekmektedir. Ayrıca araç ve LPG sistemleri için her zaman en iyi kalitede LPG yakıtının kullanılması gerekir.

Mesaj Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?